Güngörmez Ormanları tehdit altında – Saray Gazetesi – Saray'da Haberin Tek Adresi
Güngörmez Ormanları tehdit altında Reviewed by Momizat on . Güngörmez Köyü Ormanları’na Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Kuvarsit Ocağı yapılamak isteniyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Güngörmez Köyü’nde halkı bilgi Güngörmez Köyü Ormanları’na Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Kuvarsit Ocağı yapılamak isteniyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Güngörmez Köyü’nde halkı bilgi Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Güngörmez Ormanları tehdit altında

Güngörmez Ormanları tehdit altında

Güngörmez Köyü Ormanları’na Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Kuvarsit Ocağı yapılamak isteniyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Güngörmez Köyü’nde halkı bilgilendirmek için toplantı yapan firma yetkilileri köy halkından büyük tepki görmüşlerdi. Bunun üzerine konuyu Belediye Meclisi’ne taşıyan firma yetkilileri, Güngörmez Ormanlarını ve köyün içme suyunu yok edecek proje için onay talep etti. Konunun Belediye Meclis gündemine gelmesine büyük tepki gösteren Güngörmez Köyü Muhtarı Sedat Perver, “Firma Yetkilileri adresi şaşırmış galiba. Burada muhatap bu köyde yaşayan halktır ve bu köyün halkı geleceğimizi karartmak isteyen Kuvarsit Ocağı’na şiddetle karşı çıkmaktadır” dedi.
güngörmez2
Istranca Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan, havası, suyu ve ormancılık faaliyetleri ile Saray göz bebeklerinden olan Güngörmez Köyü büyük tehdit altında. Köyün su kaynaklarının da bulunduğu Hisartepe’ye Kuvarsit Ocağı yapmak için başvuruda bulunan Madencilik San. ve Tic. A.Ş. köy halkından büyük tepki görünce soluğu Saray Belediye Meclisi’nde aldı.
KARAR MERAKLA BEKLENİYOR
Meclisin geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda Meclis Üyeleri firma yetkilileri dinleyerek, dilekçeyi İmar Komisyonu’na havale ettiler. Dilekçeyi hafta boyunca inceleyen İmar Komisyonu’nun bugün yapılacak meclis toplantısında görüşünü sunması bekleniyor. Güngörmez Ormanları tam orta noktasında, su kaynaklarının çıktığı noktada açılmak istenen Kuvarsit Ocağı hakkında Meclis Üyelerinin nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.
OCAK İSTEMİYORUZ
Güngörmez Köyü’nün kalbine Kuvarsit Ocağı açmak isteyen firma yetkililerin geçtiğimiz Haziran ayında köylerine gelerek bilgilendirme toplantısı yaptıklarını söyleyen Köy Muhtarı Sedat Perver, “Köy Halkı bu ocağa şiddetle karşı çıktığını ifade etti. Bende bu durumu firmanın yetkililerine bildirdim, bu köye Kuvarsit Ocağı’nın açılamayacağını kendilerine bildirdim. Firma yetkilileri yollarını şaşırmış olacaklar ki Belediye Meclisi’ne başvuruda bulunmuşlar. Burada muhatap bu köyde yaşayan halktır ve bu köyün halkı geleceğimizi karartmak isteyen Kuvarsit Ocağı’na şiddetle karşı çıkmaktadır” dedi.
BU BÖLGE GÜNGÖRMEZ’İN KALBİDİR
Kuvarsit Ocağın yapılamak istendiği bölgeyi dolaşarak, bölge hakkında bilgi veren Muhtar Perver, “Hisartepe dediğimiz bu bölge Güngörmez’in kalbidir. Çünkü güngörmez ve Sıla Evlerinin suyu bu tepeden çıkmaktadır. Burada açılacak ocak su kaynaklarını kurutacak, doğal dengeyi bozacak ve köy halkının yaşamını sağlayan ormancılığa büyük darbe vuracaktır. Ocakta yapılacak patlatmalar, yükselecek tozlar ormanın üzerine yağarak, ormanları yok edecektir. Böyle bir durumu izin vermemiz söz konusu bile değil. Bu firmanın yetkilileri değil, buraya hç bir güç bu ocağı yapamaz” dedi.
SARAY’IN YAŞADIĞI SORUNU GÜNGÖRMEZ YAŞAMASIN
Önceki yıllarda alınan kararlarla Güneşkaya Mevkii’nde taş ocağı açılmış, bu taş ocağı zamanla Güneşkaya Mevkii’nde bulunan Saray’ın içme suyu kaynağını tehdit eder hale gelmişti. Bugün Güneşkaya civarında yapılan patlatmalardan dolayı su deposunda çatlaklar, suyun debisinde ise azalmalar meydana geldi. Ufak bir alanda başlayan taş ocağı çalışmaları zamanla daha büyük bir alana yayılınca ormanlık alanda bulunan ağaçlarda zamanla büyük zarar gördü. Aynı zararı Güngörmez Köyü halkının ve ormanlarının yaşaması istenmiyorsa, sorumluluk sahibi herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor.
KUVARSİT NE İŞE YARAR
Cam ve seramik sanayinde kullanılan Kuvarsit, ayrıca silika tuğla, demir ve hafif gazbeton yapı elemanları üretimi sanayinde de çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor.

2264 defa okundu

Yorum Yaz

Scroll to top